W Japonii trwa kampania wyborcza przed wyborami uzupełniającymi do Izby Reprezentantów zaplanowanymi na 23 października 2016r. Odbędą się one w związku z opróżnieniem dwóch mandatów. Reprezentantka okręgu stołecznego nr 10 opuściła Izbę z powodu elekcji na stanowisko gubernatora Tokio, mandat z okręgu szóstego prefektury Fukuoka zwolnił się po śmierci Kunio Hatoyamy. 

Kampania rozgrywa się w bardzo wrażliwym momencie zarówno dla utrzymującej się na fali zwycięstw Partii Liberalno-Demokratycznej i jej lidera Shinzo Abe, dążącego do zmiany pacyfistycznego artykułu 9 japońskiej konstytucji. Jego autorytet został na krótko, lecz dobitnie zakwestionowany przez zwycięstwo Yuriko Koike w wyborach na stanowisko gubernatora stolicy. Stało się tak ponieważ Koike podjęła decyzję o swoim starcie zanim partia zdążyła zarekomendować własnego kandydata. Skutkiem było bratobójcze starcie kolegów partyjnych, z których jeden został oficjalnie zarekomendowany przez swoje środowisko. Yuriko Koike pomimo braku wsparcia nie tylko zdołała przekonać do siebie większość sympatyków PL-D, ale również przeciągnęła na swoją stronę niezdecydowanych wyborców i pokonała wspieranego przez partię byłego ministra spraw wewnętrznych i telekomunikacji Hiroyę Masuda. Spowodowało to naturalne pęknięcie wewnątrz partii oraz niechęć niektórych biurokratów do nowego gospodarza stolicy. Koike jest pierwszym w historii gubernatorem kobietą. Wizerunek politycznych success woman został także wzmocniony przez Renho Muratę, która kilka tygodni później została liderem opozycyjnej Partii Demokratycznej.


„Wierzę, że polityka „lśniących kobiet” (tzw. womenomics) nie jest tylko politycznym sloganem i rząd zdecydowanie popiera aktywizację zawodową kobiet” -mówiła podczas kampanii kandydatka na stanowisko gubernatora Tokio. Podczas wiecu przed wyborami uzupełniającymi  premier Abe zachwalał efekty polityki „lśniących kobiet” podając Koike za przykład.

Sukces kandydatów Partii Demokratycznej w wyborach uzupełniających może być początkiem odwracania negatywnego trendu powtarzających się porażek oraz delikatnego wzburzenia spektakularnej fali zwycięstw, na której utrzymuje się Partia Liberalno-Demokratyczna od 2012r. Z drugiej strony zwycięstwo partii rządzącej umocni zarówno przywództwo jej lidera jak i potwierdzi poparcie społeczne dla szeroko zakrojonego planu reform, jaki stara się realizować obecny gabinet. W kuluarach pojawiają się także domysły, iż kolejne zwycięstwo wyborcze PL-D może skłonić premiera do rozwiązania Izby Reprezentantów i ogłoszenia przyspieszonych wyborów. Dzięki temu zabiegowi rządząca partia bez większych wysiłków utrzyma lub nawet wzmocni swoją większość w parlamencie i zapewni sobie legitymizację na kolejne 4 lata, jeszcze zanim opozycja prowadzona przez nowego lidera zdąży się umocnić. W dodatku gdyby administracji rządowej udało się osiągnąć konsensus z Rosją w sprawie Terytoriów Północnych podczas grudniowej wizyty prezydenta Putina, wygraną w przyspieszonych wyborach partia rządząca będzie mieć już w kieszeni. Jeśli zmiany statusu PL-D wejdą w życie w marcu 2017r. -obecny ogranicza możliwość pełnienia funkcji przewodniczącego do dwóch kadencji, fala sukcesów zagwarantuje trzecie z kolei zwycięstwo Abe w wyborach na stanowisku lidera Partii Liberalno-Demokratycznej, zaplanowanych na wrzesień przyszłego roku.

torimodosu_abe_2014

Shinzo Abe podczas kampanii wyborczej w 2014r.

Prawdopodobna decyzja o skróceniu kadencji Izby Reprezentantów będzie musiała być sensownie uzasadniona nie tylko przed sympatykami PL-D, ale także przed opozycją. W tym wypadku możliwym scenariuszem będzie zorganizowanie przedterminowych wyborów pod hasłem wotum zaufania wobec planu reform, których doprowadzenie do końca wymaga kolejnej pełnej kadencji. Zwycięstwo PL-D będzie miała w kieszeni jeśli głosowanie za rządem połączy z wypowiedzeniem się obywateli w kwestii odłożenia w czasie podwyżki podatku konsumpcyjnego z 8% do 10%. Początkowo podwyżka zaplanowana była na październik 2015r. W przyspieszonych wyborach Japończycy opowiedzieli za przełożeniem ówczesnych planów do kwietnia 2017r.  Czy sprawdzona w 2014r. strategia sprawdzi się również tym razem? O ile społeczeństwo nadal popiera gabinet Abe, ponad połowa opinii publicznej uważa, że plan ożywienia gospodarki raczej nie przyniesie przewidywanych rezultatów.Spotkania z wyborcami odbywają się tuż przy głównych dworcach okręgu nr 10 w Tokio, gdzie faworytem jest Wakasa Masaru.

W wyborach uzupełniających w stolicy zmierzą się Yosuke Suzuki były dziennikarz popierany przez Partię Demokratyczną, prawnik oraz były członek Izby Reprezentantów Masaru Wakasa z ramienia Partii Liberalno-Demokratycznej i Toshimitsu Yoshii kandydat Partii Realizacji Szczęścia.W Fukuoce o mandat walczą Fumiko Arai wspierany przez PD oraz  Jiro Hatoyama (syn zmarłego Kunio Hatoyamy) i Ken Karauchi wobec których PL-D nie udało się zbudować porozumienia co do oficjalnego poparcia.

zachariasz_popiolek_suzuki_yousuke zachariasz-popiolek-wakasa-masaru-wybory-japoniaChoć wyniki wyborów uzupełniających nie wpłyną na zmianę układu sił w Izbie Reprezentantów, będą doskonałym plebiscytem poparcia dla obecnego premiera oraz szansą na medialne zaistnienie nowego kierownictwa Partii Demokratycznej.