Po 25 latach rozgrzewania serc Polaków w samym środku zimy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy rozbrzmiała w Azji i po raz pierwszy w Japonii.

Lata 90, Polska. Nową dekadę rozpoczynamy z hiperinflacją na poziomie 500% i ujemnym 9-cio procentowym wzrostem gospodarczym.  Zmagamy się ze wszystkimi problemami krajów rozwijających się, w tym z wysokim wskaźnikiem umieralności niemowląt. W szpitalach brak sprzętu dla około 6 tysięcy noworodków, co roku przychodzących na świat z chorobami serca.
Wojciech Iwański dokumentuje problem obiektywem swojej kamery, emitowany na kanale 2 polskiej telewizji materiał zauważa Jerzy Owsiak, ówczesny dziennikarz Polskiego Radia. O sytuacji w szpitalach opowiada na falach eteru i niespodziewanie otrzymuje darowiznę od jednego z słuchaczy. Pojawia się pomysł na zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy a jej wynik zaskakuje pomysłodawców, Polacy w 1993r. zbierają ponad 1,5 mln dolarów.

Od tej chwili przez 25 lat zawsze razem z pieniędzmi swoje serca do puszek wkładamy zawsze na początku stycznia w całej Polsce, a od 2002 roku również poza granicami kraju. W tym roku Orkiestra po raz pierwszy zagrała w Azji  -w Szanghaju i Tokio. Szefem tokijskiego sztabu i głównym organizatorem WOŚP w stolicy Japonii był Łukasz Jakubowski. Podczas dwóch wydarzeń: Spotkania Wigilijnego w Ambasanie RP w Tokio oraz imprezy finałowej w Ebisu udało się zebrać aż 384 760 jenów, równowartość 13 tysięcy złotych! Za rok postaramy się pobić ten rekord!