W tym odległym miejscu zmuszony jestem pozostać na dłużej, gdyż kwiaty wiśni opadając urzekają mnie iż zapominam o swej drodze do domu…
W tym roku, jak poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna, pierwsze wiśnie zakwitły w Świątyni Yasukuni 21 marca. Przełom marca i kwietnia to w Japonii bardzo piękny, nostalgiczny i zarazem pracowity okres. Nadejście wiosny tradycyjnie oznaczało dla rolników rozpoczęcie okresu przygotowań do sadzenia ryżu, dziś społeczeństwo wielkich miast stawia swe pierwsze kroki na kolejnych szczeblach kariery lub nowych etapach życia.

 

Uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny, studenci akademicki, pracownicy korporacji przyzwyczajają się do nowych firm i/lub większych sum na koncie bankowym z powodu awansu. Działy księgowe zamykają stary rok podatkowy a firmy przeprowadzkowe z trudem znajdują wolne terminy dla klientów zamawiających ich usługi na ostatnią chwilę.

 

 

Skąd więc zwyczaj świętowania sezonu kwitnienia?

Zwyczaj oglądania kwiatów ma kilkaset lat. Początkowo dotyczył kwiatów śliwy, dopiero później większą popularność zaczęły zdobywać kwiaty wiśni. Cesarz Saga  zapoczątkował rytuał wydawania przyjęć na otoczonym wiśniami dworze w Kioto. Goście spotykali się na przyjęciach zorganizowanych w formie pikników na świeżym powietrzu, w trakcie których podziwiano kwiaty wiśni.  Początkowo przyjęcia te były praktykowane wyłącznie na cesarskim dworze, z czasem upowszechniły się wśród samurajów, a począwszy od okresu Edo (XVIIw.) również wśród niższych warstw społeczeństwa. Kwiaty wiśni jako uniwersalny symbol ulotnej natury życia stały się symbolem chętnie używanym w literaturze i sztuce.

https://tenki.jp/sakura/expectation

Czas kwitnienia to najczęściej tygodniowy okres,  podczas którego Japończycy chętnie spotykają się na wielogodzinnych piknikach pod drzewami sakury. Oprócz jedzenia dango -mówi się: „lepsze dango niż kwiaty” (花より団子), wszyscy wnikliwe  obserwują stopień rozkwitu pąków, określając dosyć umownie jego procentową wartość w skali od 1  do 10. Końcowa  to tzw. „pełny rozkwit”.  Prognozy pogody ogłaszają moment nadejścia frontu kwitnienia, który w ciągu trzech tygodni przemieszcza się z południa na północ kraju, docierając do wysuniętej najdalej na północ wyspy Hokkaido zwykle na początku maja. Obecnie znajduje się on w środkowo-północnej części regionu Tōhoku.Wszystko, co jest nie do zabrania z Japonii, to jej ulotność, tajemniczość. A także szczegół, którego my, Europejczycy, nie jesteśmy w stanie zauważyć. Jest też ich dziwna obecność w nurcie przemijania, którego symbolem jest japońska wiśnia. Drzewo to kwitnie bardzo krótko, jest obłędnie piękne i szybko zrzuca płatki, które spadają jak śnieg. Byłem pod wrażeniem starych ludzi, których tłumy fotografowały ten moment. Pytałem, dlaczego tak łapczywie to robią. Usłyszałem, że to uosabia krótkość życia, ten moment, którym jest życie. Posadziłem więc dwie wiśnie w moim ogrodzie.

Jan Peszek