Kwitnące wiśnie przez ponad tysiąc lat urzekały swym urokiem mieszkańców Japonii oraz przybyszy z zagranicy. Jako symbol piękna, ulotności oraz przemijalności stały się inspiracją dla artystów, pisarzy i muzyków. Spośród wielu miejsc godnych polecenia podczas sezonu kwitnienia wybrałem te, które odwiedzam najczęściej.
ŚWIĄTYNIA YASUKUNI
Tutaj wśród ponad 500 drzew wiśni znajduje się drzewo podglądowe, na podstawie którego japońska agencja meteorologiczna corocznie ogłasza początek sezonu kwitnienia w Tokio. Wiśnie można podziwiać zarówno wzdłuż alei prowadzącej do świątyni, wewnątrz kompleksu a także w urokliwym japońskim ogrodzie ulokowanym na tyłach Yasukuni.
CHIDORIGAFUCHI
Ponad 260 drzew japońskiej wiśni odmian someiyoshino i oshima otacza ponad kilometrowy deptak rozciągający się pomiędzy Tayasu i Hanzomon – bramami pałacu cesarskiego. W tym miejscu odbywa cię coroczny festiwal kwitnącej wiśni chiyoda, wieczorem do późnych godzin wiśnie podświetlone są przez różowe, flioletowe i niebieskie reflektory. Wszystkim cierpliwym mogącym spędzić ponad 30 minut w kolejce polecam przejażdżkę na łódce po fosie oddzielającej teren pałacu cesarskiego od parku Chidorigafuchi. W dzień można spotkać tu wiele Japończyków przebranych w tradycyjne stroje.
Post udostępniony przez Zachariasz Popiołek (@zachariaszpopiolek)
PARK SHINJUKU
Park stołeczny zlokalizowany na terenie posiadłości byłego Daimyo epoki Edo. Od 1906 pełnił funkcję parku cesarskiego a po II Wojnie Światowej został otwarty dla wszystkich mieszkańców. Na 50 hektarach kwitnie ponad tysięc drzew wiśni odmian someiyoshi, yamazakura, kanzakura i ichyou. Park czynny jest w godzinach 9.00 -16.00. Wejście kosztuje 500 JPY.
Najbardziej zatłoczone miejsce podczas sezonu kwitnienia. W parku posadzone jest ponad 50 odmian kwitnącej wiśni co sprawia że zdjęcie z sakurę w rozkwicie można tu zrobić już od początku marca. Niestety rezerwacja miejsca dla wielu Japończyków często oznacza spędzenie w parku całej nocy przez planowanym piknikiem. Administracja parku wprowadziła dodatkowe ograniczenia określające liczbę osób przebywających na jednym miejscu piknikowym do 10 osób. Wśród drzew rozwieszone są papierowe lampiony podświetlone od 17.30 do 20.00
RZEKA MEGURO
Ponad 830 drzew someiyoshino posadzonych jest wzdłuż dwóch brzegów rzeki na odcinku od mostu Ikejiri do stacji Meguro. Na tym odcinku znaleźć można też mnóstwo tymczasowych straganów serwujących kuchnie japońską oraz sezonowe potrawy i drinki nawiązujące do okresu kwitnienia wiśni. Podczas sezonu kwitnienia, już od wielu lat jest to najczęściej odwiedzana destynacja w stolicy Japonii.
PARK ASUKAYAMA
Oddalony od stacji Otsuka zaledwie 12 minut jazdy ostatnią zachowaną linią tramwajową w stolicy, Park Asukayama rzadko figuruje w obcojęzycznych przewodnikach -a szkoda! Miejsce powstało dzięki wysiłkom szoguna Yasuhiro potomka 8-go pokolenia rodu Tokugawa, który ponad 300 lat na wzgórzu w północnym Edo posadził drzewa wiśni. Park został formalnie otwarty na początku epoki Meiji, szybko stając się ulubionym miejscem tokijczyków tradycyjnie wyczekujących nadejścia wiosny.
W Parku Asukayama posadzonych jest ponad 600 drzew najbardziej popularnych odmian m.in. someiyoshino, satozakura i kanhizakura. W północno-zachodniej części parku w pobliżu „rest area” znajduje się taras z którego dostrzec można przejeżdżające pociągi Shinkansen lini Joetsu oraz Tohoku – najdłuższej linii superszybkich pociągów w Japonii. W sezonie kwitnienia do godziny 21.00 drzewa rozświetlają papierowe lampiony.