Shinzō Abe najdłużej urzędującym premierem Japonii


W dniu 20 listopada 2019r., po 2887 dniach kierowania rządem Shinzō Abe 安倍 晋三 ustanowił rekord długości w sprawowaniu urzędu premiera. Shinzō Abe jako najmłodszy polityk w powojennej Japonii po raz pierwszy na czele rządu stanął w 2006r., od 2012r. przewodnicząc PL-D nieprzerwanie piastuje najwyższy urząd w państwie. Więcej Info

Reiwa – nazwa nowej ery ogłoszona!


Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Szef Gabinetu Premiera Yoshihide Suga ogłosił nazwę nowej japońskiej ery. Zostanie ona zainaugurowana w dniu intronizacji cesarza Naruhito 1 maja 2019r.Więcej Info

Kwitnąca wiśnia w Tokio – miejsca, które musisz odwiedzić


Kwitnące wiśnie przez ponad tysiąc lat urzekały swym urokiem mieszkańców Japonii oraz przybyszy z zagranicy. Jako symbol piękna, ulotności oraz przemijalności stały się inspiracją dla artystów, pisarzy i muzyków. Spośród wielu miejsc godnych polecenia podczas sezonu kwitnienia wybrałem te, które odwiedzam najczęściej.

Więcej Info

Współpraca z NHK JAPAN WORLD CUP 2018 RUSSIA


Informacja o współpracy z japońską stacją NHK podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 Więcej Info

Ruch 4 maja


4 maja Cao Rulin przebywał w swojej wystawnej pekińskiej willi znajdującej się w okolicach Chongwenmen Street. Przyjmował w niej gości z Japonii oraz chińskiego dyplomatę Zhang Zongxianga. W pewnym momencie usłyszał dobiegające z zewnątrz głosy „zdrajca”, „zdrajca narodu” – chwilę później jego posiadłość stanęła w ogniu.

Więcej Info

Otstania aukcja tuńczyka na giełdzie Tsukiji


Rekordowe ceny tuńczyka padły na inaugurującej 2018 rok aukcji tuńczyka w Tokio. Ze względu na ostateczną zapowiedź przeniesienia targu Tsukiji, licznie zgromadzeni przedstawiciele restauracji, hurtownicy oraz rybacy uczcili swą obecnością ponad 80-letnią działalność największej rybnej giełdy na świecie.
Więcej Info

Japoński dzień konstytucji


3 maja w Japonii obchodzony jest Dzień Konstytucji (kenpō-kinenbi). Powojenna ustawa zasadnicza weszła w życie dokładnie 70 lat temu.Więcej Info

Kto napisał konstytucję Japonii?


Po przegranej i kapitulacji Japonii w II Wojnie Światowej niezwłocznie przystąpiono do realizacji postanowień poczdamskich: remilitaryzacji, ukarania zbrodniarzy wojennych oraz demokratyzacji kraju z czym wiązały się wysiłki w celu stworzenia nowej konstytucji ustanawiającej struktury państwa.

Więcej Info

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy w Japonii


Po 25 latach rozgrzewania serc Polaków w samym środku zimy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy rozbrzmiała w Azji i po raz pierwszy w Japonii.

Więcej Info

Pierwsze lądowanie…


Pierwszym lądowaniom zawsze towarzyszą niepowtarzalne emocje. Jest to przeżycie można by rzec niemal mistyczne i zawsze na długo pozostaje w pamięci. 

Więcej Info